Recenzja- „Żołnierze Wyklęci” Marek A. Koprowski

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

zoł

Długo zastanawiałam się jak rozpocząć tę recenzję… Tym bardziej, że książka porusza tematy tak dla mnie ważne. Może zacznę od czegoś czego do tej pory nie robiłam. Chciałam podziękować Wydawnictwu Replika za wydawanie takich właśnie książek. Za to, że obok rozrywki stawiają też na upamiętnienie ludzi dzięki którym nasz świat wygląda tak jak wygląda, osób które poświęcały swoje zdrowie, często życie za to by wywalczyć to o czym inni tylko marzyli. Gdyby nie oni moglibyśmy żyć w zupełnie innej rzeczywistości.

Książka ta nie ma w sobie nic z fikcji. Jest zbiorem wspomnień tych którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Ludzi którzy należeli do równych podziemnych organizacji i przeżyli  nie tylko wojnę ale też ubeckie więzienia.

Obojętnie jak byli twardzi, obojętnie ile dali rade znieść powoli zbliża się nieuniknione. Podeszły wiek i choroby sprawiają, że po kolei odchodzą z tego świata, a wraz z nim wspomnienia i świadectwa wydarzeń które zapomniane być nie powinny. Tym bardziej, że prawda o nich możliwa jest do powiedzenia głośno dopiero od czasu zmian ustrojowych i odzyskaniu prawdziwej wolności.

„Naród, który nie posiada dostatecznej siły, by wywalczyć sobie wolność i zapewnić suwerenność państwową, musi jednak znaleźć w sobie dość siły, aby przynajmniej przypomnieć światu o swoim prawie do wolności. Taki był sens powstań narodowych i taki był sens walki żołnierzy wyklętych po wojnie”

Obojętnie jaki stosunek mamy do Powstania Warszawskiego, czy do powojennych organizacji podziemnych jedno musimy przyznać tym ludziom- ich odwaga i patriotyzm do dnia dzisiejszego wprawiają w zdumienie i wywołują szacunek.

Historie spisane w „Żołnierzach wyklętych” strona po stronie wywołują w nas lawinę emocji i zadumy. Są wydarzenia i ludzie o których po prostu MUSIMY pamiętać, a ich pamięć szanować. To wszystko znajdziemy właśnie w tej książce.

Nie mam zamiaru pisać w tym wypadku typowej, szablonowej recenzji. Nie ma tu po prostu sensu. Ważne jest tylko to, żeby każdy z nas bez względu na swoje przekonania czy poglądy polityczne sięgnął choć raz po wspomnienia ludzi którzy ukształtowali naszą rzeczywistość. Nie po opracowania historyczne, zasypujące nas suchymi faktami, datami i liczbami. Ale po wspomnienia ludzi którzy żyli i kochali tak samo jak my, a którzy wycierpieli i poświęcili o wiele więcej. Należy im się ogromny szacunek, niekoniecznie wyrażony odznaczeniami czy tytułami a ludzką pamięcią.

Za hołd złożony Żołnierzom wyklętym, za pamięć i za to, że dzięki nim poczułam w sercu iskrę dziękuje Wydawnictwu Replika.

Wydawnictwo Replika na Facebooku
„Żołnierze Wyklęci”- Marek A. Koprowski

One thought on “Recenzja- „Żołnierze Wyklęci” Marek A. Koprowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *